0 232 274 38 17
Foto Galeri
Ürettiğimiz Çimler nerelerde kullanılıyor? İşte Fotograflarla Referanslarımız.
Üretim Tesisleri
Çimlerimiz İzmir Torbalıda bulunan 250.000 m2 çiftliğimizde üretilmektedir.
Bize Ulaşın
673 Sk. No:1 D:8 Gaziemir / İzmir
0 530 774 38 17
info@cimdunyasi.com.tr
Bermuda Rulo Çim

Bermuda Çim (Cynodon Grass); Sıcak iklim ve kıyı kuşağı için uygun olan, yayılıcı, örtücü, dayanıklı bir çim cinsidir. Ülkemizde Ege ve Akdeniz kıyı şeridinde yaygın olarak kullanılmaktadır. 

Bermuda çim ortalama yıllık sıcaklığı 20 derece civarında olan hemen her yerde yetişebilir. Sıcaklık derecesinin bu ortalamadan 5-7 derece düşmesi halinde çimin toprak üstü organları sararır. Çim bu devrede uyku halindedir. Hiçbir gelişme göstermez. Hava sıcaklığının artmaya başlaması ile birlikte tekrar yeşerir. Hemen hemen her toprakta yetişebilir. Drenajı iyi, bol gübreli, orta bünyeli topraklarda iyi gelişir. Diğer tarafta ağır bünyeli topraklar ile kumlu kıyı kısmında, alkali topraklarda ve pH'sı 5.5 olan fazla asit topraklarda da yetişebilir.

Sıcağı ve tam güneşi sever. Gölgeden hoşlanmaz. Gölge yerlerde ince, uzun ve zayıf bir doku kazanır. Normal sulama rejiminin yansı kadar sulama ile de yeterli güzellikte çim dokusu oluşabilir.

Yaz aylarında gelişmesi sıcaklık, sulama ve gübrelemeye paralel olarak hızlı olur. Bol gübre ve iyi biçim ile çok yeşil ve düzgün çim yüzey yapar. Üzerinde dolaşma yoğunluğuna bağlı olarak yılda 5-10 kez gübre uygulanır. Yazın gelişme devresi süresince nemisever. Uzun ömürlü ve dayanıklı yapısıyla gösterişli bir çim yüzey yapar. Kısa biçime dayanıklıdır.

Bermuda çim basılmaya dayanıklıdır, örtücü/güçlü ve hızlı yayılıcı özelliği ile kopma ve delinmelerde kendini onarım kabiliyeti vardır. Tuza ve kireçli suya dayanıklılığı sebebi ile denize sıfır bölgelerde dahi uygulanabilir.

Bakım kolaylığı, az sulama istemesi ve dayanıklılığı sebebi ile özellikle yazlıklarda ve yüksek trafik içeren uygulamalarda tercih edilir. 

Bermuda Rulo Çim